• Balkan Üçlüsü Turu

Balkan Üçlüsü Turu

  |   1 yorum   |   Yorum Yap

  • 2.132,05TLBalkan Üçlüsü Turu

4 Günde 3 ÜLKE

Yunanistan - Makedonya – Bulgaristan
              
9 ŞEHİR  -  2 BAŞKENT

Kavala – Selanik – Bitola (Manastır) - Resne – Ohrid – Tetova (Kalkandelen)
ÜsküpSofya – Plovdiv

 

Selanik

Yunanistan'ın en ünlü şehirlerinden biri olan Selanik, tarihi ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra capcanlı yaşamı ve Halkidiki gibi ünlü kumsal ve plaj bölgelerine yakınlığıyla da yükselen bir turizm ivmesine sahip. Çeşitli etkinlikler, aktiviteler, konserler ve eğlencelerle keyifli bir sosyal hayata sahip şehir, bu modernliği derin tarihi zenginliğiyle mükemmel şekilde harmanlıyor. Gruppal Yunanistan turları ile Selanik'i görebilirsiniz. 

Atatürk’ün dünyaya geldiği şehir olarak Türk turistlerin kalbinde ayrı bir yere sahip olan Selanik turları, yetiştirdiği sanatçılarla Yunan kültürüne de büyük katkıda bulunmuş bir şehir. Ege’nin karşı kıyısındaki en güzel şehirlerden biri olan Selanik’te sayısız güzellik ve aktivite sizleri bekliyor. Osmanlı Dönemi'nden kalma birçok eseri de bizzat göreceğiniz Selanik turunda yerinizi ayırtın. Gezenge Selanik gezileri ile siz de ülkemizin komşusundaki en önemli yerleri keşfedin.

Selanik’te Gezilecek Yerler

Bu şehrin tadını çıkarmak için öncelikle Kordon boyunca keyifli bir yürüyüş yapmanız ve birbirinden güzel mekanlarda mola verip leziz deniz ürünlerinin veya mezelerin tadını çıkarmanız gerekiyor. Manzaranın tarihle en güzel şekilde bütünleştiği Selanik’te pek çok tarihi güzellik de sizleri bekliyor. Atatürk’ün doğduğu evin bünyesinde yer alan ve Atatürk’ün hayatına dair pek çok ayrıntının, eşyanın ve belgenin sergilendiği Atatürk Müzesi, Selanik'te gezilecek yerler listesinde önemli duraklarından biri olacak.

Eski zamanlardan pek çok kalıntının Selanik’in zengin tarihine ışık tuttuğu antik kentlerden Nymphaion ve Vergina’yı gezebilir, Galerius Sarayı, Roma Tiyatrosu gibi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Mimar Sinan’ın inşa ettiği Beyaz Kule ve bünyesinde yer alan müze ile Büyük Theodosios’un yaptırdığı ve şehri saran surlar görmeden geçmemeniz gereken yapılardan bazıları. Güzel Sanatlar Galerisi ve Arkeoloji Müzesi de sanat ve tarih meraklılarının keyif alacağı müzeler arasında bulunuyor.

Canınız şehirden uzaklaşmak istediğinde Yunanistan’ın en ünlü sahil bölgesi Halkidiki’nin muhteşem sahillerini keşfedebilir, denizin mavi sularında dinlenip plaj eğlencelerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Selanik'ten Ne Alınır?

Yerli üreticiler ve esnaf kültürü üzerine kurulu olan Selanik alışveriş hayatı, kentin neredeyse her köşesinde bir hediyelikçi dükkanı barındırır. Ancak alışverişin en yoğun yapıldığı Timiski Sokağı'dır. Burada lüks ve şık butik mağazalar görebilirsiniz. Bir diğer ünlü yer ise Egnatis Caddesi'dir. Ayrıca şehrin girişinde hediyelik eşya satılan mağazalar da bulunuyor. Özellikle el işi ürünler ve sanatsal çalışmalar çok rağbet görmekte.

Üsküp

Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Üsküp, ülkenin nüfusunun üçte birine ev sahipliği yapmanın yanı sıra politik, kültürel, ekonomik ve akademik olarak da Makedonya’nın en önemli şehri. Balkanların merkezi bir noktasında bulunması sebebiyle tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi olarak zengin bir kültürü barındıran Üsküp, Vardar Nehri kıyılarında tüm güzelliği ile Üsküp'te gezilecek yerler arasında sizi bekliyor.

Tarih öncesi zamanlardan beri yerleşim yeri olan şehir, tüm bu zaman boyunca çok farklı kültürlere ev sahipliği yaptı. Bu uzun tarihine rağmen 1963’te gerçekleşen ve binaların dörtte üçünü yerle bir eden korkunç bir depremin ardından Üsküp modern yapıların çoğunlukta olduğu bir görünüme büründü. Hem uzun süren Osmanlı hakimiyetinden hem de şehirde ticaret yapan Türklerin çoğunluğundan dolayı şehirde gezerken sıkça Türkçe konuşmalar duymanız mümkün.

Üsküp’te Gezilecek Yerler

Üsküp’ün Müslüman ve Hıristiyan nüfusunun ortak hazinesi olan ve Türk Çarşısı olarak da bilinen Tarihi Çarşı, Balkanların en büyük çarşılarından bir tanesi ve Makedonya turları ile gezmekten büyük keyif alacağınız bir yer. Osmanlı mimari geleneğinin pek çok güzel örneğini barındıran Üsküp’te Mustafa Paşa Camii, Davut Paşa Hamamı, Kurşunlu Han ve Sulu Han gibi pek çok tarihi güzelliğin yanı sıra tarihi evler de Üsküp turları ile gezilecek yerler arasında büyük bir mirası barındırıyor.

Sultan I. Murat döneminde yapımlı olan ve şehrin sembollerinden biri haline gelen Taş Köprü, dev depremden sağ çıkan güzelliklerden bir tanesi. Yakın dönemde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla eski görkemine kavuşmaya başlayan Üsküp Kalesi, eski bir tren istasyonunun yenilenmesiyle oluşturulan Ulusal Müze, St. Clementin Katedrali, Yahya Paşa ve Hünkar camileri ve Saat Kulesi, Üsküp’ün sayısız güzelliklerinin bir kısmını oluşturuyor. Vardar Nehri kıyılarında yer alan sayısız mekanda bu güzel nehri ve şehri seyredip Balkan türküleri eşliğinde güzel zaman geçirebileceğiniz Üsküp, sayısız anılara sahip olacağınız güzellikte bir şehir. 

Üsküp'ten Ne Alınır?

Üsküp'te alışveriş yapmak isterseniz Türk Çarşısı'nı tercih edebilirsiniz. Yeni ve eski birçok Üsküp eşyası bulabileceğiniz bu çarşı, alışveriş için en ideal bölgedir. Çarşı içinde Makedonya'ya özgü meyve ve sebzelerden de alabilirsiniz. Şehrin merkezindeyse modern ve büyük bir alışveriş merkezi bulunuyor.

Sofya

Bulgaristan'ın en büyük şehri olan Sofya hem ekonomik hem turistik açıdan en gelişmiş Bulgaristan şehirlerinden biridir. Sofya turları ülkenin en eski ve tarihi köklü şehrini gezecek ve binlerce yıl ötesinden günümüze ulaşan mimarileri, sokakları ve caddeleri göreceksiniz. Stratejik konumu nedeniyle de önemli bir merkez olan Sofya'da gezerken Roma ve Trakya kalıntılarını da görmeniz mümkün.

Sofya'da Gezilecek Yerler

Avrupa'daki en eski şehirlerden biri olan Sofya'da gezilecek yerler arasında Aleksander Nevski Katedrali en başta geliyor. Hemen sonrasında Sofya Arkeoloji Müzesi, Sofya Tarih Müzesi, Boyana Kilisesi, büyük ve ünlü bir kayalık olan Zlatnite Mostove, şehrin en eski binası olan Rotonda Sveti Georgi Kilisesi, Sofya Sinagogu, Sofya Arkeoloji Kompleksi de Sofya gezisi içinde görmeniz gereken noktalardır.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

EKSPRES BALKAN TURU

EKSPRES BALKAN TURU

1.060,67TL

BALKANLAR RÜYASI 6 GECE 8 GÜN

Etiketler: balkan turları